What is collagen?

Collagen powder

 

COLLAGEN - the protein of youth

Collagen is the most abundant protein in the body. It is the most important building material for humans, consisting of 21 amino acids common to all forms of life. The main amino acids are glycine, proline and lysine.

About 28 different types of collagen have been identified, but 90% are type I and type III.

As a major structural protein, it occurs in virtually all of our tissues. First of all, it plays a key role in the skin, ligaments, tendons and bones, ensuring firmness to our skin, shine to our hair, strength to our nails and efficient joint mobility.

Age and collagen production

After the age of 25, collagen production begins to slow down significantly. This can result in fine lines and wrinkles, stiff joints, brittle nails and dull hair.

Factors that deepen the decline in collagen

An improper lifestyle and bad habits, such as excessive alcohol consumption, smoking, unhealthy diet or chronic stress, adversely affect the reduction of collagen synthesis.

How to stop the slowdown in collagen production?

To prevent collagen production from slowing down, it is important to eat foods rich in protein. It is also crucial to include vitamin C in the diet, which is necessary for the collagen synthesis process.

If we do not provide enough of these ingredients, it may lead to less effective collagen reconstruction. It is therefore worth including collagen supplements in your diet, especially when collagen synthesis naturally decreases with age.

 • Marta

  Przyznam że nawet nie byłam świadoma efektów, dopiero u fryzjera zobaczyłam ile mam baby hair, aż fryzjerka nie mogła wyjść z podziwu!

 • Sylwia

  Zauważyłam pierwsze efekty po drugim opakowaniu: włosy nie wypadają oraz są miękkie i dobrze się układają. I co najlepsze: mniej bolą mnie kolana!

 • Monika

  Do zakupu przekonało mnie to, że produkt jest bezsmakowy i tak łatwy w suplementacji. Nie mogłam znieść w innych produktach posmaku wołowego czy rybiego. Kawa smakuje tak samo a ja czekam na efekty!

 • Justyna

  To bardzo dobry produkt o świetnym składzie, ma wszystko co potrzeba do syntezy kolagenu. Piję i polecam moim klientom.

 • Daria

  Efekty zauważyłam po drugim opakowaniu. Bardzo wzmocniły się paznokcie i skóra stała się promienna. Na pewno kupię kolejne opakowanie.

 • Viola

  Zauważyłam że mam skórę mega nawilżoną, a nie stosuję żadnych kremów czy balsamów, a zawsze o tej porze roku była bardzo przesuszona. Jestem zachwycona!

 • Julia

  Od prawie 2 lat mam problem z łamliwymi paznokciami, po drugim opakowaniu kolagenu zauważyłam że w końcu mogę zapuścić silne i długie paznokcie. Poza tym mam pełno baby hairów, świetny produkt!

 • Sylwia

  Właśnie jestem po wizycie u fryzjera, zauważyłam sporo baby hair, mówiłam o tym kolagenie, że pierwszy którego nie zapominam brać i widzę konkretne efekty.

 • Filip

  Dość długo borykałem się z suchością skóry w trakcie zimy. Od kiedy suplementuje Daily Collagen problem zniknął.

 • Katarzyna

  Mam zdecydowanie lepszą strukturę skóry. Ogólnie mega jest ten proszek - nie lubię proszków, ale Daily Collagen wsypuję sobie do kawy i nic nie czuję! Jest super. Nie spodziewałam się takiej innowacji! Mam wielką nadzieję, że jak będę brała dłużej, to przestanie mnie boleć kolano.